SPICE KING
Умамі
5-й базовий смак

Умамі це так званий "п'ятий смак", який відрізняється від солодкого, солоного, гіркого та кислого і з японського неологізму, створеного 1908 року з двох слів: "умаі" (добрий, приємний, вишуканий" і "мі" (смак) ширше можна тлумачити як "вишуканий пікантний м'ясний бульйонний смак".


1907 року японський хімік Кікунае Ікеда виявив, що бульйон дасі, приготований з катцуобусі (сушених пластівців тунця Боніто) і ламінарієвих комбу має характерний, відмінний від традиційних п'ятий смак завдяки вмісту у водоростях глутамінової кислоти. 1908 року він виділив з водоростей сіль глутамінової кислоти - глутамат натрію (MSG) і встановив, що саме він є відповідальний за формування такого смаку. 1909 року Кікунае Ікеда отримав патент на виробництво штучних кристалів глутамату натрію для посилення смаку страв, який з того часу і досі в Японії випускається під назвою адзі-но-мото ("корінь смаку") або харчова добавка Е621.


В США глутамат натрію випускається з 1960-х років компанією B&G під торговою маркою Ac'cent, а також компанією Goya Foods під маркою Sazón. В Китаї - з 1921 року державною компанією Тянь Чу Ве-Цін під маркою Ve-Tsin.


Згодом для розширення спектру штучних посилювачів цього смаку почалось штучне виробництво і інших солей глутамінової кислоти як синтетичних (не натуральних!) харчових добавок: самої глутамінової кислоти (E620 або Glu), глутамату калію (Е622 або MPG), диглутамату кальцію (Е623 або CDG), глутамат амонію (Е624), глутамат магнію (Е625); а також інозинової кислоти (Е630, IMP) та солей гуанозинмонофосфату (GMP): гуанілату натрію (Е627), гуанілату калію (Е628) та гуанілату кальцію (Е629).


Крім того, виявлено, що синергетичного ефекту (в умовному покращенні чи посиленні смаку і його наближенні до умамі) можна досягнути використанням глутамату натрію разом з рибонуклеотидними синтетичними харчовими добавками - динатрію інозинатом (E631) і динатрію гуанілатом (E627) - а також зі звичайною сіллю. При цьому, так звана "суперсіль" є комбінацією з 90 частин солі (або 89,1%), 10 частин глутамату натрію (9,9%) та 1 частини динатрію інозинату і динатрію гуанілату (1,0%).


Найвища концентрація доданого синтетичного глутамату натрію в приправах з його вмістом сягає 20.870 мг/100 г (або 20,9%), тоді як найвища концентрація вільного натурального глутамату в природі становить лише 3380 мг/100 г (3,4%) та 3190 мг/100 г (3,2%) у ламінарієвих водоростях раусу-комбу та ма-комбу відповідно.


Дивіться також:

Глутамат

Рейтинг умамі-продуктів і складників

Еволюція смаківна Головну

Made on
Tilda